Proste porady dotyczące pielęgnacji roślin domowych w domu

pielęgnacja roślin domowych

Rośliny domowe wnoszą do naszych domów życie, piękno i świeże powietrze. Pomagają również usuwać zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, takie jak dwutlenek węgla i toksyny, których często jest mnóstwo w domach XXI wieku. Jednak utrzymanie roślin domowych w szczęściu, zdrowiu i rozkwicie nie jest łatwe dla każdego. Mogą być wybredne. Wymagają światła, wody i gleby, która różni się od tej, którą mają w swoim naturalnym środowisku poza domem. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy i cierpliwości możesz mieć dobrze prosperujące rośliny w pomieszczeniach, które sprawią, że Twój dom będzie bardziej bujny i ekologiczny. Oto kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym rośliny domowe będą kwitły przez cały rok!

Dodaj trochę wzbogaconej ziemi do mieszanki doniczkowej rośliny

Jeśli ziemia w mieszance doniczkowej rośliny domowej wydaje się zbyt sucha, dodaj do niej odrobinę wzbogaconej ziemi doniczkowej. Jeśli gleba wydaje się zbyt mokra, możesz odsączyć jej część. Jeśli dodajesz nową glebę do mieszanki doniczkowej, pamiętaj, aby bardzo dobrze wymieszać ją ze starą ziemią, aby uniknąć przyszłych problemów związanych ze szkodnikami i chorobami przenoszonymi przez glebę.

Światło, światło i jeszcze raz światło!

pielęgnowanie roślin pokojowych

Rośliny domowe potrzebują światła. Jest to pierwszy i najważniejszy wymóg dla uprawy roślin domowych. Ponad 40% roślin domowych umiera z powodu zbyt małej ilości światła, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie rodzaje roślin do swojego środowiska uprawy. Ile światła potrzebuje twoja roślina domowa? Dowiedz się, sprawdzając liście rośliny i szukając oznak zdrowego, zielonego wzrostu. Jeśli liście są zdrowe i mają zielony kolor, roślina otrzymuje wystarczająco dużo światła. Jeśli liście są żółte lub blade zamiast, roślina może nie być coraz wystarczająco dużo światła. Możesz rozwiązać ten problem, przenosząc roślinę do jaśniejszej lokalizacji lub umieszczając światło roślin w pobliżu.

Sprawdź także artykuł: rośliny które potrzebują mało światła.

Odpowiednia ilość wody

Skąd wiadomo, że roślina domowa potrzebuje podlewania? Jest kilka sposobów, aby to stwierdzić. Stres wodny może powodować więdnięcie liści, opadanie liści, a nawet brązowe plamy na liściach. Oznacza to, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Rośliny domowe, które są nadmiernie podlewane będą miały liście, które wydają się rozdęte i miękkie. Jeśli roślina otrzymuje zbyt mało wody, w końcu zacznie wykazywać oznaki zahamowania wzrostu. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja roślina potrzebuje podlewania, wypróbuj tę prostą sztuczkę. Wbij palec w glebę na głębokość około dwóch cali. Jeśli gleba wydaje się sucha, czas dać roślinie pić. Jeśli gleba jest wilgotna, roślina nie potrzebuje jeszcze wody.

Nie zapominaj o regularnym dodawaniu nawozu

Rośliny domowe potrzebują składników odżywczych z nawozów, aby dobrze się rozwijać. Podobnie jak ludzie, rośliny potrzebują zrównoważonej diety pełnej witamin, minerałów i innych składników odżywczych dla zachowania zdrowia. Jeśli uprawiasz rośliny domowe w doniczkach, masz kilka opcji nawożenia. Jeśli jednak uprawiasz rośliny w ogrodzie wewnętrznym, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Rośliny domowe uprawiane w doniczkach mogą być zasilane nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Wystarczy dodać do gleby zalecaną dla danej rośliny ilość. Nawozy dla roślin uprawianych w ziemi ogrodowej powinny być stosowane raz na dwa tygodnie.

Inne wskazówki dotyczące szczęśliwych roślin domowych

Rośliny domowe powinny być przesadzane co kilka lat. Jeśli roślina przez długi czas rosła w tej samej doniczce, ziemia mogła stać się zbita i gęsta. Utrudnia to proces wzrostu korzeni i utrudnia roślinie pobieranie wody i składników odżywczych. Rośliny domowe w doniczkach powinny być przesadzane co dwa do trzech lat, natomiast te na rabatach co trzy do czterech lat. Jeśli roślina znajduje się w doniczce, która pękła lub złamała się, wymień ją na nową. Pozwoli to uniknąć chorób, które mogą być obecne w uszkodzonej donicy.

Pielęgnacja roślin domowych – nasze wnioski

Rośliny domowe są delikatne i wymagają dodatkowej opieki. Jednak jest to warte wysiłku! Uprawianie własnych roślin domowych może zmniejszyć ślad węglowy i zaoszczędzić pieniądze. Rośliny domowe, takie jak pająki, aloes i bluszcz są świetne dla początkujących ogrodników. Jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki i odrobinę specjalnej uwagi, mogą rozwijać się w Twoim domu i dodać odrobinę zieleni i naturalnego piękna do Twojego wnętrza. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci utrzymać rośliny domowe w dobrej kondycji!

Powiązane artykuły

kwiaty rosnące w cieniu
Pielęgnacja roślin

Rośliny domowe, które możesz uprawiać bez światła słonecznego

Rośliny domowe to doskonały sposób na dodanie zieleni i życia do Twojego domu. To także świetny sposób na oczyszczenie powietrza w domu – zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście, w którym jest dużo spalin samochodowych, dymu i innych zanieczyszczeń. Jednak ci mali zieloni przyjaciele potrzebują światła słonecznego, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi. Ale nie martw się […]

Czytaj więcej
rośliny doniczkowe
Pielęgnacja roślin Produkty do ogrodu

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z tych tematów, który szczególnie początkującym ogrodnikom spędza sen z powiek. Ilość różnorodnych produktów jest naprawdę imponująca, a wybranie jednego konkretnego nawozu, który doskonale współgrać będzie z konkretnym gatunkiem rośliny, a dodatkowo nie wyrządzi jej krzywdy to nie lada wyzwanie. Mimo że w rzeczywistości podczas nawożenia roślin doniczkowych należy pamiętać […]

Czytaj więcej
Dom i Wnętrza Pielęgnacja roślin

Jakimi kwiatami przyozdobić balkon w bloku?

Kwiaty na balkonie są w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Dzięki nim nawet w środku miasta będziemy mogli stworzyć własną łąkę kwietną! Rośliny, aby cieszyły oko, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Ważną rolę pełni również ustawienie balkonu w kierunku słońca. Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na balkonie? Nasze propozycje.  Aksamitki to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów na […]

Czytaj więcej