Rośliny domowe, które możesz uprawiać bez światła słonecznego

kwiaty rosnące w cieniu

Rośliny domowe to doskonały sposób na dodanie zieleni i życia do Twojego domu. To także świetny sposób na oczyszczenie powietrza w domu – zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście, w którym jest dużo spalin samochodowych, dymu i innych zanieczyszczeń. Jednak ci mali zieloni przyjaciele potrzebują światła słonecznego, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi. Ale nie martw się – to nie znaczy, że możesz uprawiać rośliny domowe tylko wtedy, gdy mieszkasz w tropikach! Poniżej pokażemy Ci, jak to zrobić… Jeśli nie masz wielu okien lub nie ma bezpośrednich źródeł naturalnego światła, może się wydawać, że próby utrzymania roślin domowych przy życiu to walka podjazdowa. Na szczęście istnieje wiele roślin domowych, które dobrze rozwijają się bez światła słonecznego. Przeczytaj naszą listę najlepszych roślin domowych, które nie potrzebują światła słonecznego.

Jakie korzyści przynosi roślinom światło słoneczne?

Kiedy mówimy o świetle słonecznym, mamy na myśli pełne spektrum światła pochodzącego ze słońca – w tym promienie ultrafioletowe (UV). Większość roślin wymaga światła o pełnym spektrum, aby rosnąć i kwitnąć. Ten rodzaj światła dostarcza energii, której wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu, produkcji żywności i przetrwania. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy, która jest procesem przekształcającym energię świetlną w energię chemiczną. Światło słoneczne zawiera zarówno intensywność, jak i długość fal potrzebnych do fotosyntezy. Rośliny wykorzystują energię wytwarzaną w procesie fotosyntezy do wzrostu i tworzenia nowych komórek. Dzięki temu są żywe i dobrze się rozwijają. Gdy rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła, nie rosną tak wysoko i nie wytwarzają tylu liści. Mogą również zrzucać kwiaty lub produkować mniej owoców i warzyw.

Które rośliny domowe mogą rosnąć w ciemności?

rośliny które potrzebują mało światła

Jest wiele roślin domowych, które mogą przetrwać w ciemności. Jeśli nie masz żadnych okien lub nie są one wystarczająco duże, aby wpuścić do domu wystarczającą ilość światła, jest kilka roślin, które możesz uprawiać. Naszym zdaniem, najlepsze rośliny domowe mogące rosnąć w ciemności to:

  • Aster – Aster jest rośliną kwitnącą, która jest często używana ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty. Można znaleźć wiele odmian, które często mają różne kolorowe lub kształtne kwiaty. Możesz uprawiać to jako roślinę domową, w tym uprawiać ją w ciemności, ponieważ potrzebuje tylko słabego światła.
  • Begonia – Begonia to kolejna roślina kwitnąca, która jest często uprawiana jako roślina domowa, ponieważ nie potrzebuje dużo słońca. Są one dostępne w wielu różnych kolorach i świetnie nadają się do uprawy w doniczkach.
  • Fikus – Fikus jest doskonałym wyborem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo światła, ponieważ może przetrwać w słabym świetle lub nawet w ciemności. Uważaj na glebę, ponieważ rośliny fikusa nie lubią mokrej gleby.
  • Filodendron – Filodendron to kolejna świetna roślina na niskie światło, która jest doskonałym wyborem dla osób z bardzo małą ilością słońca. Rośliny te dobrze rosną w cienistych miejscach, a nawet mogą rosnąć będąc pod oknem.

Jak uprawiać rośliny domowe bez światła słonecznego?

Jeśli nie masz okna, które dostaje jakiekolwiek światło, powyższe rośliny domowe są twoimi najlepszymi opcjami. Ale, możesz również użyć sztucznego światła. Najlepszym typem do użycia jest światło fluorescencyjne, które jest tanie, łatwo dostępne i może być regulowane. Światło musi być włączone przez co najmniej 12 godzin każdego dnia, aby większość roślin rosła. W tym czasie światło powinno być blisko roślin. Możesz umieścić rośliny w dowolnym miejscu w pokoju i umieścić światło na suficie lub innej ścianie. Upewnijcie się tylko, że światło nie jest zbyt blisko roślin, bo może je spalić. Jeśli chcesz uprawiać większe rośliny lub chcesz uprawiać rośliny, które produkują dużo owoców lub kwiatów, musisz uzyskać silniejsze sztuczne światło. Najłatwiejszym sposobem na to jest użycie dwóch lub trzech lamp fluorescencyjnych. Możesz kupić kilka tanich lamp i wymienić je, gdy przestaną działać.

Jak uprawiać rośliny domowe przy świetle, którego nie masz?

Jeśli nie masz sztucznego światła i nie dostajesz światła słonecznego, nadal możesz uprawiać rośliny domowe. Będziesz jednak musiał rzadziej je podlewać i rzadziej nawozić. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przesadzenie roślin domowych. Musisz upewnić się, że ich korzenie mają dużo powietrza. Następnie przed ponownym podlaniem upewnij się, że gleba jest sucha. Możesz to zrobić, podlewając rzadziej. Zamiast podlewać co tydzień, podlewaj co drugi tydzień. Rośliny należy nawozić raz na dwa miesiące. Można to zrobić za pomocą płynnego pokarmu dla roślin. Upewnij się, że podlewasz glebę z pokarmem roślinnym, zanim nałożysz go na glebę. Rośliny domowe są odporne i mogą przetrwać przy mniejszej ilości światła. Jednak trzeba będzie je rzadziej podlewać i nawozić.

Rośliny domowe, które nie potrzebują światła – nasze wnioski

Podsumowując, przy wyborze roślin domowych ważne jest, aby wziąć pod uwagę ilość światła, jaką otrzymują i czy będą się dobrze rozwijać w środowisku, które masz do dyspozycji. Istnieje wiele roślin domowych, które nie potrzebują światła słonecznego, a jeśli wybierzesz mądrze, możesz mieć bujne, zielone rośliny wewnętrzne bez bezpośredniego światła słonecznego.

Powiązane artykuły

pielęgnacja roślin domowych
Pielęgnacja roślin

Proste porady dotyczące pielęgnacji roślin domowych w domu

Rośliny domowe wnoszą do naszych domów życie, piękno i świeże powietrze. Pomagają również usuwać zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, takie jak dwutlenek węgla i toksyny, których często jest mnóstwo w domach XXI wieku. Jednak utrzymanie roślin domowych w szczęściu, zdrowiu i rozkwicie nie jest łatwe dla każdego. Mogą być wybredne. Wymagają światła, wody i gleby, która […]

Czytaj więcej
rośliny doniczkowe
Pielęgnacja roślin Produkty do ogrodu

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z tych tematów, który szczególnie początkującym ogrodnikom spędza sen z powiek. Ilość różnorodnych produktów jest naprawdę imponująca, a wybranie jednego konkretnego nawozu, który doskonale współgrać będzie z konkretnym gatunkiem rośliny, a dodatkowo nie wyrządzi jej krzywdy to nie lada wyzwanie. Mimo że w rzeczywistości podczas nawożenia roślin doniczkowych należy pamiętać […]

Czytaj więcej
Dom i Wnętrza Pielęgnacja roślin

Jakimi kwiatami przyozdobić balkon w bloku?

Kwiaty na balkonie są w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Dzięki nim nawet w środku miasta będziemy mogli stworzyć własną łąkę kwietną! Rośliny, aby cieszyły oko, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Ważną rolę pełni również ustawienie balkonu w kierunku słońca. Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na balkonie? Nasze propozycje.  Aksamitki to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów na […]

Czytaj więcej