rośliny doniczkowe

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z tych tematów, który szczególnie początkującym ogrodnikom spędza sen z powiek. Ilość różnorodnych produktów jest naprawdę imponująca, a wybranie jednego konkretnego nawozu, który doskonale współgrać będzie z konkretnym gatunkiem rośliny, a dodatkowo nie wyrządzi jej krzywdy to nie lada wyzwanie. Mimo że w rzeczywistości podczas nawożenia roślin doniczkowych należy pamiętać o dwóch podstawowych wyznacznikach, to o wiele trudniejszy jest podjęcie decyzji, jaki nawóz wybrać. Otóż do dyspozycji mamy aż trzy możliwości:

  • nawozy mineralne, które w sklepach występują w formie granulek, koncentratów, a także proszków,
  • nawozy organiczne, które należy rozpuścić w wodzie,
  • mieszane lub inaczej organiczno-mineralne, czyli nic innego, jak koncentraty.

Poprawne nawożenie roślin doniczkowych

Podczas nawożenia roślin doniczkowych należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby robić to w okresie wegetacji. Nie bez przyczyny proces ten rozpoczyna się w marcu, a kończy na początku września. Pod żadnym pozorem nie należy ich nawozić w okresie spoczynku. Należy pamiętać również o tym, że nawożenie roślin doniczkowych dotyczy jedynie tych dobrze ukorzenionych. W praktyce oznacza to więc, że nie należy nawozić roślin, które zostały świeżo zasadzone lub dopiero przesadzone. W takim przypadku należy odczekać około 3 tygodnie aż roślina w pełni się ukorzeni.

Szeroką gamę nawozów zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów znaleźć można na stronie internetowej znaleźć można na stronie internetowej florovit.pl. W związku z tym, że rośliny doniczkowe, w przeciwieństwie do tych rosnących na polu czy rabatach kwiatowych mają o wiele mniej miejsca, w związku z czym poszczególne składniki odżywcze znikają znacznie szybciej. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o rośliny kwitnące. Te niekiedy wymagają nawożenia nawet raz w tygodniu. Z kolei kaktusy nie powinny być nawożone częściej niż raz w miesiącu.

Odpowiednie nawożenie roślin doniczkowych może wywierać znaczący wpływ na ich wygląd, a także kondycję. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku podstawowych wyznaczników.