Jak nawozić rośliny doniczkowe?

kwiaty doniczkowe na scianie

Pielęgnacja roślin, zarówno doniczkowych jak i tych z przydomowego ogródka nie kończy się na zapewnieniu im dostępu do wody i słońca. Do prawidłowego rozwoju i pełni możliwości rozkwitu potrzebują naszej czułej ręki, czujnego oka i pożywienia, które stanowi odpowiednie, regularne nawożenie.

Ale właściwie po co to nawożenie?

Każdy żywy organizm, niezależnie od rodzaju i gatunku, potrzebuje pokarmu, który dostarcza mu min. energii oraz niezbędnych do funkcjonowania wartości odżywczych. Do grona organizmów żywych należą także rośliny, które do prawidłowego rozwoju potrzebują składników mineralnych zawartych w glebie bądź podłożu doniczkowym. Do najważniejszych z nich należą: azot, potas oraz fosfor. Ponieważ rośliny doniczkowe mają niewiele podłoża, dostępne w nim minerały zostają dość szybko wyeksploatowane przez roślinę, dlatego do ich uzupełnienia stosuje się różnego rodzaju nawozy.

Ważne zasady

Aby nasze rośliny doniczkowe były zdrowe i jak najdłużej cieszyły nasze oczy, należy kierować się trzema istotnymi zasadami. Po pierwsze: nie oszczędzać na podłożu. Młodsze rośliny wymagają corocznej wiosennej „przesiadki” do świeżej ziemi, a w przypadku starszych należy robić to co kilka lat. Wybierając podłoże warto jest zdecydować się na nieco droższą ziemię lepszej jakości, ponieważ zapewni to roślinom korzystniejsze warunki, za które z pewnością odwdzięczą się kwitnąc pięknie na naszych oczach. Po drugie: stosować przede wszystkim nawozy organiczne. Niezależnie od tego czy będzie to nawóz nabyty w sklepie czy robiony samodzielnie, jest on znacznie zdrowszym rozwiązaniem dla naszych roślin. Dzięki jego stosowaniu unikniemy ryzyka „przekarmienia” ich, a ponadto znacznie lepiej odżywiają glebę. Po trzecie: nawozy mineralne to rzecz, którą należy ograniczać, ale nie rezygnować z nich, ponieważ dostarczają roślinom wielu mikro i makroelementów niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Różne rodzaje roślin wymagają różnych rodzajów nawożenia, dlatego przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami każdego z posiadanych gatunków.

Nawóz „zrób to sam”

W naszym domowym otoczeniu każdego dnia pozbywamy się wielu odpadków, z których jesteśmy w stanie stworzyć domowej roboty nawóz organiczny. Należą do nich m in. zmielone skorupy jaj, skórki od bananów, nieosolona woda po ugotowanych warzywach, fusy od kawy oraz herbaty czy wodę uzyskaną po oczyszczeniu akwarium. Do nawozów naturalnych zaliczyć możemy również wywary z innych roślin oraz ekologiczne gnojówki, które w wielu przypadkach mają lepszy wpływ na kondycję naszych roślin niż nawozy nabyte drogą kupna.