nawóz organiczny

Biohumus, czyli naturalny nawóz organiczny

Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest dostarczanie roślinom niezbędnych składników przez właściwe nawożenie. Mikroorganizmy zwiększają zdolności wchłaniania niezbędnych pierwiastków przez rośliny. Wzmacniają one odporność roślin oraz umożliwiają powstawanie próchnicy w glebie. Najbardziej zalecane są nawozy naturalne, czyli obornik, kompost i biohumus.

Co to jest biohumus?

Biohumus jest znany również pod nazwą wermikompostu. Uzyskuje się go z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej, która odżywia się substancjami organicznymi, na przykład obornikiem. Dzięki temu nawóz jest bogaty w mikroflorę bakteryjną, rozmnażaną w układach pokarmowych tych zwierząt. Dodatkowe zalety biohumusu to:
· zapewnianie roślinom właściwego wzrostu i rozwoju;
· uodpornienie roślin na choroby i szkodniki, co jest przedmiotem zainteresowania rolnictwa precyzyjnego;
· zabezpieczenie roślin przy przesadzaniu;
· użyźnienie gleby i poprawa jej struktury;
· funkcja umożliwiająca regulację odczynu pH w glebie;
· łatwa przyswajalność i brak obaw o przedawkowanie;
· możliwość stosowania do każdego rodzaju roślin;
· pełne bezpieczeństwo dla środowiska i człowieka;
· łatwość w użyciu i neutralny zapach.

Jak stosować biohumus?

Biohumus jest dostępny w formie sypkiej i płynnej, a czasem również w postaci granulek. Pierwszy rodzaj należy mieszać z ziemią w proporcji 1:2 lub 1:3. Możemy go użyć do produkcji rozsady, wypełnić nim dołki do przesadzania oraz podsypywać pod rośliny. Z kolei biohumus płynny dostępny w formie koncentratu należy rozcieńczyć z wodą, najlepiej w proporcji 3-4 nakrętek na litr wody. Może on być stosowany doglebowo oraz dolistnie, a także zaleca się moczenie w nim nasion i korzeni sadzonek przed posadzeniem. Biohumus płynny ma większą aktywność mikrobiologiczną, jest szybciej przyswajalny oraz wygodniejszy w użyciu. Przy jego wyborze warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie zawierał żadnych domieszek mineralnych i składników chemicznych. Jedynie stuprocentowy nawóz tego typu w pełni spełni swoją rolę i może być stosowany bez obaw do wszystkich roślin.