Obornik granulowany, czyli doskonały naturalny nawóz

obornik granulowany

Obornik jest nawozem organicznym, który powstaje na bazie odchodów zwierząt gospodarskich, z dodatkiem ściółki. Wyparty przez sztuczne nawozy naturalne, znowu wraca do łask i staje się coraz popularniejszy w rolnictwie oraz w uprawach ogrodowych i na działkach.

Rodzaje obornika

Wyróżniamy trzy rodzaje obornika: świeży, suszony i granulowany. Drugi z nich pochodzi najczęściej z wielkotowarowych hodowli i może mieć zróżnicowany skład. Z kolei obornik granulowany ma formę suchego granulatu. Obornik możemy podzielić również ze względu na pochodzenie, wówczas wyróżniamy cztery jego rodzaje:
· obornik bydlęcy – zasobny w potas, polecany na piaszczyste podłoża,
· obornik koński – ogrzewa glebę, znajduje zastosowanie na glebach ciężkich i lekkich,
· obornik świński – najlepszy dla roślin wytwarzających dużą ilość zielonej masy,
· obornik kurzy – zawierający dużą ilość azotu, zaleca się jego rozcieńczanie.

Zalety obornika granulowanego

Obornik granulowany poza tym, że jest w pełni naturalnym i organicznym nawozem, ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest nawozem uniwersalnym, który można stosować w rolnictwie precyzyjnym i tradycyjnym do wszelkiego rodzaju roślin uprawnych i ozdobnych. Znajdujące się w nim substancje odżywcze powoli uwalniają się do środowiska glebowego, dzięki czemu ma on wydłużony okres działania. Ponadto przeciwdziała zanieczyszczeniom cywilizacyjnym, poprawia stosunki powietrzno-wodne gleby i chroni glebę przed erozją.
Obornik granulowany jest nie tylko niezwykle efektywnym nawozem, ale również jest praktyczny w stosowaniu. Dzięki suchej formie może on być przechowywany przez długi okres, nie tracąc swoich właściwości. Nie zajmuje przy tym dużo miejsca, bo ma czterokrotnie mniejszy ciężar i objętość niż tradycyjny surowy obornik. Obornik granulowany ma neutralny zapach i jest w pełni bezpieczny. To własnie dlatego jest chętnie wykorzystywany w nowoczesnym rolnictwie. Nawożone nim rośliny bez obaw mogą być spożywane przez dzieci i alergików.

Stosowanie – dawki i terminy

Obornik granulowany jest szczególnie polecany na gleby wyjałowione i zniszczone, ubogie w składniki pokarmowe oraz materię organiczną. Ze względu na jego umiejętność neutralizacji wpływu metali ciężkich, erozji i zanieczyszczeń, jest dobrym nawozem do miejskich ogrodów. Zaleca się go stosować od wiosny do jesieni, przez cały okres wegetacyjny. Należy używać go w dawce od 4 do 6 kilogramów na 100 m2. Można go rozsypywać równomiernie, rzędowo lub punktowo.

Powiązane artykuły

Produkty do ogrodu

Jak zbierać jabłka jesienią?

Jabłka to delikatne owoce, które należy zbierać delikatnie i umiejętnie. Nawet najmniejsze obicia mogą powodować, że stracą one wiele drogocennych właściwości. Obite jabłka nie wyglądają atrakcyjnie i znacznie częściej się psują. Właśnie dlatego powstał Grunner Aplider, który pozwala skutecznie i wydajnie wzbogacić sadownictwo o nieuszkodzone zbiory. Rodzinny weekend w sadzie – dzień na łonie natury! […]

Czytaj więcej
rośliny doniczkowe
Pielęgnacja roślin Produkty do ogrodu

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie roślin doniczkowych to jeden z tych tematów, który szczególnie początkującym ogrodnikom spędza sen z powiek. Ilość różnorodnych produktów jest naprawdę imponująca, a wybranie jednego konkretnego nawozu, który doskonale współgrać będzie z konkretnym gatunkiem rośliny, a dodatkowo nie wyrządzi jej krzywdy to nie lada wyzwanie. Mimo że w rzeczywistości podczas nawożenia roślin doniczkowych należy pamiętać […]

Czytaj więcej
Pielęgnacja roślin Produkty do ogrodu

Jesienna pielęgnacja drzewek zimowych – opryski

Jesienne opryski drzew owocowych to ważny element pielęgnacji sadu. Pozwalają na przygotowanie drzewek do zimowego wypoczynku, a także zwiększają ich odporność podczas kolejnego sezonu. Preparaty do oprysków są stosowane nie tylko przez hodowców produkujących owoce do sprzedaży i przetwórstwa, ale również w uprawach przydomowych. Dlaczego warto pamiętać o opryskach jesienią? Opryski drzewek jesienią mają ogromne […]

Czytaj więcej