obornik granulowany

Obornik granulowany, czyli doskonały naturalny nawóz

Obornik jest nawozem organicznym, który powstaje na bazie odchodów zwierząt gospodarskich, z dodatkiem ściółki. Wyparty przez sztuczne nawozy naturalne, znowu wraca do łask i staje się coraz popularniejszy w rolnictwie oraz w uprawach ogrodowych i na działkach.

Rodzaje obornika

Wyróżniamy trzy rodzaje obornika: świeży, suszony i granulowany. Drugi z nich pochodzi najczęściej z wielkotowarowych hodowli i może mieć zróżnicowany skład. Z kolei obornik granulowany ma formę suchego granulatu. Obornik możemy podzielić również ze względu na pochodzenie, wówczas wyróżniamy cztery jego rodzaje:
· obornik bydlęcy – zasobny w potas, polecany na piaszczyste podłoża,
· obornik koński – ogrzewa glebę, znajduje zastosowanie na glebach ciężkich i lekkich,
· obornik świński – najlepszy dla roślin wytwarzających dużą ilość zielonej masy,
· obornik kurzy – zawierający dużą ilość azotu, zaleca się jego rozcieńczanie.

Zalety obornika granulowanego

Obornik granulowany poza tym, że jest w pełni naturalnym i organicznym nawozem, ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest nawozem uniwersalnym, który można stosować w rolnictwie precyzyjnym i tradycyjnym do wszelkiego rodzaju roślin uprawnych i ozdobnych. Znajdujące się w nim substancje odżywcze powoli uwalniają się do środowiska glebowego, dzięki czemu ma on wydłużony okres działania. Ponadto przeciwdziała zanieczyszczeniom cywilizacyjnym, poprawia stosunki powietrzno-wodne gleby i chroni glebę przed erozją.
Obornik granulowany jest nie tylko niezwykle efektywnym nawozem, ale również jest praktyczny w stosowaniu. Dzięki suchej formie może on być przechowywany przez długi okres, nie tracąc swoich właściwości. Nie zajmuje przy tym dużo miejsca, bo ma czterokrotnie mniejszy ciężar i objętość niż tradycyjny surowy obornik. Obornik granulowany ma neutralny zapach i jest w pełni bezpieczny. To własnie dlatego jest chętnie wykorzystywany w nowoczesnym rolnictwie. Nawożone nim rośliny bez obaw mogą być spożywane przez dzieci i alergików.

Stosowanie – dawki i terminy

Obornik granulowany jest szczególnie polecany na gleby wyjałowione i zniszczone, ubogie w składniki pokarmowe oraz materię organiczną. Ze względu na jego umiejętność neutralizacji wpływu metali ciężkich, erozji i zanieczyszczeń, jest dobrym nawozem do miejskich ogrodów. Zaleca się go stosować od wiosny do jesieni, przez cały okres wegetacyjny. Należy używać go w dawce od 4 do 6 kilogramów na 100 m2. Można go rozsypywać równomiernie, rzędowo lub punktowo.