Rośliny do cienia – jakie wybrać?

AI picture of delicate young plant growing from soil

Rośliny to piękny element każdego ogrodu, balkonu czy tarasu. Jednak nie każde miejsce w naszej przestrzeni jest idealne dla uprawy wszystkich gatunków. W przypadku cienistych miejsc warto postawić na rośliny, które będą dobrze rosnąć w takich warunkach. W tym artykule przedstawimy najlepsze rośliny do cienia oraz ich najważniejsze cechy.

Co to jest cień?

Przedstawiając listę roślin do cienia, warto wpierw omówić, co to takiego właściwie jest cień. Otóż, mówiąc o cieniu, mamy na myśli miejsce, które otrzymuje mniej niż 3 godziny nasłonecznienia dziennie. Taki stan rzeczy może występować np. na północnych ścianach budynków, pod koronami drzew lub w innych miejscach, gdzie słońce nie dociera w pełni.

Najlepsze rośliny do cienia

  1. Paprocie – to piękne, zielone rośliny, które uwielbiają cień i wilgotne miejsca. Idealnie sprawdzą się w ogrodach japońskich, a także jako dekoracja wnętrz.
  2. Hosty – to piękne, eleganckie rośliny o różnorodnych kształtach liści. Lubią wilgotne miejsca i cień, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w cienistych zakątkach ogrodu.
  3. Hortensje – to piękne kwitnące krzewy, które uwielbiają cień i wilgotne miejsca. Mają duże, pięknie kwitnące kwiaty, dzięki czemu stanowią idealną dekorację ogrodu.
  4. Funkie – to piękne, eleganckie rośliny o kształcie serca. Lubią wilgotne miejsca i cień, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w cienistych zakątkach ogrodu lub jako dekoracja wnętrz.
  5. Lilia złotogłów – to piękna, wysoka roślina o jaskrawych, żółtych kwiatostanach. Lubi cień i wilgotne miejsca, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako dekoracja ogrodu.

Podsumowanie

Rośliny do cienia to idealne rozwiązanie dla osób, które mają w swoim ogrodzie lub na balkonie miejsca, które nie otrzymują pełnego nasłonecznienia. Warto postawić na paprocie, hosty, hortensje, funkii oraz lilie złotogłów, które doskonale rosną w cieniu i wilgotnych miejscach. Dobrze dobrane rośliny do cienia to nie tylko piękna dekoracja przestrzeni, ale również znakomite rozwiązanie dla osób, które nie mają w pełni nasłonecznionych obszarów.

Powiązane artykuły

koi fish in koi pond in the garden
Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki warto wybrać?

Rośliny wodne są pięknym uzupełnieniem każdego oczka wodnego, nadając mu naturalnego i harmonijnego wyglądu. Oczywiście, nie każda roślina nadaje się do uprawy w wodzie, dlatego warto wybrać gatunki, które będą odpowiednie do tego celu. Jedną z najpopularniejszych roślin wodnych jest trzcina pospolita (Phragmites australis). Ta piękna i łatwa w uprawie roślina ma duże liście i […]

Czytaj więcej
Venus flytrap is one of the carnivore plants
Ogród Rośliny

Rośliny owadożerne – piękno i funkcjonalność w jednym

Rośliny owadożerne to gatunki, które potrafią wychwytywać owady i drobne zwierzęta, a następnie trawić je w celu uzyskania niezbędnych składników odżywczych. Są to rośliny wyjątkowe i niezwykle interesujące, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Do najpopularniejszych gatunków roślin owadożernych zaliczamy przede wszystkim rosiczki, pływaczki, sarracenje, dionaeę i gatunki z rodzaju nepenthes. Każdy z nich […]

Czytaj więcej
Farmer hands planting to soil tomato seedling in the vegetable garden. On the background a watering can for irrigation. Organic farming and spring gardening concept
Rośliny Ogród

Rośliny ogrodowe – jakie wybrać?

Rośliny ogrodowe są nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Ich różnorodność i piękno sprawiają, że ogrody stają się miejscem, które z przyjemnością się odwiedza. Jednak wybór odpowiednich roślin do ogrodu nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule przedstawimy najlepsze rośliny ogrodowe oraz ich najważniejsze cechy. Rośliny na rabaty Rośliny pnące Rośliny ozdobne Podsumowanie Rośliny ogrodowe to nieodłączny […]

Czytaj więcej