Energia odnawialna – co to jest?

energia odnawialna

Energia odnawialna co to jest? Inna nazwa są źródła odnawialne lub złoża odnawialne. To takie zasoby, które naturalnie się odnawiają. Wykorzystanie ich np. do produkcji energii elektrycznej jest niewyczerpywalne. Do źródeł energii odnawialnej zalicza się m.in. słońce, wiatr i wodę. 

Źródła odnawialne w Unii Europejskiej

W całej Unii Europejskiej od 2009 roku można było zaobserwować wzrost energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to głównie trzech źródeł energii, jakimi są: energia wiatrowa, energia słoneczna i ta pozyskiwana z biopaliw stałych. W samej UE w roku 2020 odnawialne źródła energii stanowiły 37% zużycia energii elektrycznej brutto, w tym czasie w Polsce było to ponad 16%, co stanowi mniej niż połowę średniej unijnej. Energia wiatrowa i wodna stanowią kolejno 36% i 33% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, energia słoneczna stanowi 14%, biopaliwa stałe 8% i pozostałe źródła 8%. Sama energia słoneczna jest najszybciej rozwijającym się źródłem. W 2008 roku stanowiła zaledwie 1% energii odnawialnej w UE, a w 2020 roku już 14%.

Statystyka w energii odnawialnej według danych Eurostatu

Jak wynika z danych Eurostatu w 2020 roku, udział w końcowym zużyciu energii brutto ze źródeł odnawialnych osiągnął 22%, co stanowi około 2 punkty procentowe więcej, niż zakładano. Dla każdego z państw członkowskich wyznaczono aktualnie konkretne cele, które mają wytyczać ścieżki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zostały one ustalone przy uwzględnieniu ogólnego potencjału źródeł odnawialnych w każdym kraju. Osiąganie tych celi jest istotne, ponieważ prowadzi do neutralności klimatycznej w 2050 roku w całej Unii Europejskiej.

W 2020 roku niemal wszystkie państwa członkowskie osiągnęły lub przekroczyły swoje cele krajowe, które ustala Dyrektywa 2009/28/EC promująca zwiększenie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tak samo w 2020 roku Szwecja i Chorwacja przekroczyły swoje cele po 11 punktów procentowych, a Bułgaria o 7 punktów procentowych. We Francji, do osiągnięcia swojego celu zabrakło niecałe 4 punkty procentowe.

Miejsce Polski w wykorzystaniu energii odnawialnej

W raportach Eurostatu mówi się na temat działań Unii Europejskiej w celu utrzymania zarówno dobrej jakości powietrza jak i na temat walki z wszelkimi zanieczyszczeniami. W tym także o promowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii. W tych raportach można z łatwością zauważyć, że Polska znajduje się wciąż na odległej pozycji wśród narodów europejskich.

Pomimo licznych dotacji, dofinansowań i programów unijnych mieszkańcy Polski mają niską świadomość na ich temat. Warto w tym miejscu nadmienić, że tematyka jest niezwykle istotna i ważna nie tylko z punktu widzenia klimatu ale również wielu innych aspektów funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego w kraju. Należałoby zatem udoskonalić proces przekazywania informacji szerokiej grupie odbiorców bez zrażania ich do jakichkolwiek inwestycji.

Powiązane artykuły

Aktualności

Najpiękniejsze kwiaty do domu

Jeśli chodzi o dekorowanie domu, jest na to wiele opcji! To może być trudne wiedząc, co wygląda najlepiej i co będzie najlepiej komponować się z istniejącym już wystrojem. Ale z odrobiną szczęścia i wiedzy, można znaleźć tak wiele wspaniałych pomysłów kwiatowych, które staną się ozdobą samą w sobie! Istnieje tak wiele pięknych kwiatów, które wyglądają […]

Czytaj więcej
pole golfowe
Aktualności

Czy pole golfowe może stać się głównym obiektem zagospodarowującym nasze tereny zieleni?

Golf zwykło się określać mianem sportu dla dżentelmenów. Charakterystyczny jest strój zawodników, na który najczęściej składa się koszulka polo i czapka z daszkiem. Swoich sił próbują w nim zarówno panowie jak i panie, zatem sport ten jest egalitarny. Wydaje się, że jest to prawdziwie elegancka dyscyplina, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Ogólny zarys tej […]

Czytaj więcej
łąka miododajna raj dla pszczół
Aktualności

Raj dla zapylaczy, czyli o łąkach miododajnych słów kilka

Łąki miododajne oprócz niewątpliwych i niepodważalnych walorów wizualnych, mają również szereg innych zalet. Jedną i najbardziej istotna dla środowiska jest to, że stanowią bazę pokarmowa dla zapylaczy. Wymieranie pszczół to problem ogólnoświatowy i bardzo poważny, dlatego wszelkie działania, które pomagają go rozwiązać, są na wagę złota. Łąka, czyli kraina nektarem i miodem płynąca Dzikie łąki […]

Czytaj więcej