Energia odnawialna – co to jest?

energia odnawialna

Energia odnawialna co to jest? Inna nazwa są źródła odnawialne lub złoża odnawialne. To takie zasoby, które naturalnie się odnawiają. Wykorzystanie ich np. do produkcji energii elektrycznej jest niewyczerpywalne. Do źródeł energii odnawialnej zalicza się m.in. słońce, wiatr i wodę. 

Źródła odnawialne w Unii Europejskiej

W całej Unii Europejskiej od 2009 roku można było zaobserwować wzrost energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to głównie trzech źródeł energii, jakimi są: energia wiatrowa, energia słoneczna i ta pozyskiwana z biopaliw stałych. W samej UE w roku 2020 odnawialne źródła energii stanowiły 37% zużycia energii elektrycznej brutto, w tym czasie w Polsce było to ponad 16%, co stanowi mniej niż połowę średniej unijnej. Energia wiatrowa i wodna stanowią kolejno 36% i 33% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, energia słoneczna stanowi 14%, biopaliwa stałe 8% i pozostałe źródła 8%. Sama energia słoneczna jest najszybciej rozwijającym się źródłem. W 2008 roku stanowiła zaledwie 1% energii odnawialnej w UE, a w 2020 roku już 14%.

Statystyka w energii odnawialnej według danych Eurostatu

Jak wynika z danych Eurostatu w 2020 roku, udział w końcowym zużyciu energii brutto ze źródeł odnawialnych osiągnął 22%, co stanowi około 2 punkty procentowe więcej, niż zakładano. Dla każdego z państw członkowskich wyznaczono aktualnie konkretne cele, które mają wytyczać ścieżki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zostały one ustalone przy uwzględnieniu ogólnego potencjału źródeł odnawialnych w każdym kraju. Osiąganie tych celi jest istotne, ponieważ prowadzi do neutralności klimatycznej w 2050 roku w całej Unii Europejskiej.

W 2020 roku niemal wszystkie państwa członkowskie osiągnęły lub przekroczyły swoje cele krajowe, które ustala Dyrektywa 2009/28/EC promująca zwiększenie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tak samo w 2020 roku Szwecja i Chorwacja przekroczyły swoje cele po 11 punktów procentowych, a Bułgaria o 7 punktów procentowych. We Francji, do osiągnięcia swojego celu zabrakło niecałe 4 punkty procentowe.

Miejsce Polski w wykorzystaniu energii odnawialnej

W raportach Eurostatu mówi się na temat działań Unii Europejskiej w celu utrzymania zarówno dobrej jakości powietrza jak i na temat walki z wszelkimi zanieczyszczeniami. W tym także o promowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii. W tych raportach można z łatwością zauważyć, że Polska znajduje się wciąż na odległej pozycji wśród narodów europejskich.

Pomimo licznych dotacji, dofinansowań i programów unijnych mieszkańcy Polski mają niską świadomość na ich temat. Warto w tym miejscu nadmienić, że tematyka jest niezwykle istotna i ważna nie tylko z punktu widzenia klimatu ale również wielu innych aspektów funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego w kraju. Należałoby zatem udoskonalić proces przekazywania informacji szerokiej grupie odbiorców bez zrażania ich do jakichkolwiek inwestycji.

Powiązane artykuły

Seafront landscape with azalea flowers. French reviera, view of stunning picturesque coastal town
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu śródziemnomorskim. Magia gorącego południa w Twoim ogrodzie

Ogród w stylu śródziemnomorskim to przestrzeń, która przenosi nas wprost na słoneczne wybrzeża Włoch, Grecji, czy Hiszpanii, oferując relaks w otoczeniu charakterystycznej roślinności i elementów architektonicznych. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się ciepłem i bogactwem klimatu śródziemnomorskiego, nie opuszczając własnego ogrodu. Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim Kluczem do stworzenia ogrodu w […]

Czytaj więcej
Banon, France hilltop village in Provence
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu prowansalskim – aromatyczna oaza spokoju

Ogród prowansalski to esencja sielskiego życia na południu Francji, gdzie harmonijnie łączy się piękno natury z rustykalną elegancją. Charakterystyczne dla tego stylu są przede wszystkim lawendowe pola, ale także ziołowe ogrody, drewniane dodatki i kamienne ścieżki, które razem tworzą niepowtarzalny klimat relaksu i spokoju. Rośliny serca Prowansji W sercu ogrodu prowansalskiego królują lawenda, tymianek, rozmaryn […]

Czytaj więcej
flowers at a floristry - austria
Aktualności Pielęgnacja roślin Rośliny

Ogród w stylu francuskim. Symetria, przepych i historia

Ogród w stylu francuskim to kwintesencja barokowej elegancji, gdzie każdy element krajobrazu jest starannie zaplanowany i wykonany z niezwykłą precyzją. Charakteryzuje się on symetrią, regularnością oraz geometrycznymi formami, tworząc przestrzeń, która jest zarówno imponująca, jak i niezwykle harmonijna. Inspiracją dla ogrodów francuskich były ideały piękna i porządku, które dominowały w sztuce i architekturze baroku, a […]

Czytaj więcej