Energia odnawialna – co to jest?

energia odnawialna

Energia odnawialna co to jest? Inna nazwa są źródła odnawialne lub złoża odnawialne. To takie zasoby, które naturalnie się odnawiają. Wykorzystanie ich np. do produkcji energii elektrycznej jest niewyczerpywalne. Do źródeł energii odnawialnej zalicza się m.in. słońce, wiatr i wodę. 

Źródła odnawialne w Unii Europejskiej

W całej Unii Europejskiej od 2009 roku można było zaobserwować wzrost energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Dotyczy to głównie trzech źródeł energii, jakimi są: energia wiatrowa, energia słoneczna i ta pozyskiwana z biopaliw stałych. W samej UE w roku 2020 odnawialne źródła energii stanowiły 37% zużycia energii elektrycznej brutto, w tym czasie w Polsce było to ponad 16%, co stanowi mniej niż połowę średniej unijnej. Energia wiatrowa i wodna stanowią kolejno 36% i 33% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, energia słoneczna stanowi 14%, biopaliwa stałe 8% i pozostałe źródła 8%. Sama energia słoneczna jest najszybciej rozwijającym się źródłem. W 2008 roku stanowiła zaledwie 1% energii odnawialnej w UE, a w 2020 roku już 14%.

Statystyka w energii odnawialnej według danych Eurostatu

Jak wynika z danych Eurostatu w 2020 roku, udział w końcowym zużyciu energii brutto ze źródeł odnawialnych osiągnął 22%, co stanowi około 2 punkty procentowe więcej, niż zakładano. Dla każdego z państw członkowskich wyznaczono aktualnie konkretne cele, które mają wytyczać ścieżki rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zostały one ustalone przy uwzględnieniu ogólnego potencjału źródeł odnawialnych w każdym kraju. Osiąganie tych celi jest istotne, ponieważ prowadzi do neutralności klimatycznej w 2050 roku w całej Unii Europejskiej.

W 2020 roku niemal wszystkie państwa członkowskie osiągnęły lub przekroczyły swoje cele krajowe, które ustala Dyrektywa 2009/28/EC promująca zwiększenie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Tak samo w 2020 roku Szwecja i Chorwacja przekroczyły swoje cele po 11 punktów procentowych, a Bułgaria o 7 punktów procentowych. We Francji, do osiągnięcia swojego celu zabrakło niecałe 4 punkty procentowe.

Miejsce Polski w wykorzystaniu energii odnawialnej

W raportach Eurostatu mówi się na temat działań Unii Europejskiej w celu utrzymania zarówno dobrej jakości powietrza jak i na temat walki z wszelkimi zanieczyszczeniami. W tym także o promowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii. W tych raportach można z łatwością zauważyć, że Polska znajduje się wciąż na odległej pozycji wśród narodów europejskich.

Pomimo licznych dotacji, dofinansowań i programów unijnych mieszkańcy Polski mają niską świadomość na ich temat. Warto w tym miejscu nadmienić, że tematyka jest niezwykle istotna i ważna nie tylko z punktu widzenia klimatu ale również wielu innych aspektów funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego w kraju. Należałoby zatem udoskonalić proces przekazywania informacji szerokiej grupie odbiorców bez zrażania ich do jakichkolwiek inwestycji.

Powiązane artykuły

Bouquet of large pink peonies isolated on a blurred garden background.
Aktualności Rolnictwo

Ogród w stylu chińskim: harmonia i symbolika w kompozycji przestrzeni. Czym się charakteryzuje ogród chiński?

Ogród w stylu chińskim to więcej niż zwykła przestrzeń zieleni; to skomplikowany układ symboliczny, który łączy elementy natury z głęboką filozofią Feng Shui. Tego typu ogrody są zaprojektowane tak, aby promować spokój, harmonię i równowagę, łącząc estetykę z funkcjonalnością w unikalny sposób. Każdy element takiego ogrodu, od roślinności po miniaturowe krajobrazy, pełni określoną rolę, tworząc […]

Czytaj więcej
Comfortable hanging wicker white chair in summer garden. Cozy hygge place for weekend relax in garden. Hammock chair in boho style hanging on tree. Cozy exterior backyard. Concept of rest outdoor.
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu Boho – eklektyczna oaza spokoju. Jak zaaranżować i urządzić ogród? Inspiracja 

Ogród w stylu boho to więcej niż zwykła przestrzeń zielona – to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z naturą, tworząc wyjątkowy klimat pełen relaksu i artystycznego ducha. Styl boho w ogrodzie czerpie inspirację z bohemy i wolności, charakteryzując się swobodą w doborze elementów oraz harmonijnym połączeniem natury z ręcznie wykonanymi detalami. To idealne miejsce dla […]

Czytaj więcej
House with bougainvillea
Aktualności Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Ogród w greckim stylu – inspiracja śródziemnomorską naturą

Ogród w greckim stylu czerpie z bogatej tradycji krajobrazów Grecji, łącząc w sobie elementy natury, architektury i kultury tego południowego kraju. Charakterystyczne dla tego stylu jest połączenie błękitu i bieli, co przypomina widoki małych, malowniczych wiosek rozmieszczonych na wyspach takich jak Santorini czy Mykonos. W takim ogrodzie nie tylko rośliny, ale cała kompozycja przestrzenna przenoszą […]

Czytaj więcej