Dlaczego warto zakładać łąki kwietne w miastach?

łąka kwietna

Widok łąk kwietnych w miastach to widok coraz częstszy i coraz bardziej popularny. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak założenie łąki kwietnej niesie za sobą szereg korzyści! Jakich? Na to pytanie odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule.

Działanie antysmogowe


Niektóre mieszanki łąk wieloletnich, zwane smogówkami, wykazują właściwości antysmogowe. Jak wiadomo, problem smogu, szczególnie w dużych miastach, jest bardzo poważny i stale narasta. Włodarze miast starają się podjąć wszelkie możliwe działania, by powietrze w miastach było czystsze, a jednym z najbardziej skutecznych sposobów na to jest właśnie zakładanie łąk kwietnych.

Schronienie dla zwierząt


Łąki kwietne w miastach to przestrzeń, w której schronienie znajdą przede wszystkim małe ssaki czy ptaki. Żaby, jeże, wróble to tylko niektóre gatunki zwierząt i ptaków, które z całą pewnością odwiedzą łąkę kwietną w mieście.

Baza pokarmowa dla zapylaczy


To kolejna, ogromna korzyść z zakładania łąk kwietnych w miastach. Łąka stanowi bowiem bazę pokarmową dla owadów zapylających: pszczół, trzmieli. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się łąki miododajne.

Oszczędność czasu


Pielęgnacja łąk kwietnych nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wymaga bowiem nawet jednego koszenia, jednego nawożenia i o wiele rzadszego podlewania niż ma to miejsce w przypadku trawników.

Oszczędność finansów


Mieszanki nasion łąk kwietnych nie są drogie, o czym można przekonać się zerkając do oferty sklepu panilaka.pl. Wymierne oszczędności przynosi nie tylko zakup nasion, ale także sama pielęgnacja łąki kwietnej. Łąki nie potrzebują intensywnego podlewania, bowiem gromadzą spore ilości wody w systemie korzeniowym, nie wymagają też regularnego koszenia tak jak ma to w miejsce w przypadku trawników. To przekłada się na oszczędności finansowe.

Powiązane artykuły

Bouquet of large pink peonies isolated on a blurred garden background.
Aktualności Rolnictwo

Ogród w stylu chińskim: harmonia i symbolika w kompozycji przestrzeni. Czym się charakteryzuje ogród chiński?

Ogród w stylu chińskim to więcej niż zwykła przestrzeń zieleni; to skomplikowany układ symboliczny, który łączy elementy natury z głęboką filozofią Feng Shui. Tego typu ogrody są zaprojektowane tak, aby promować spokój, harmonię i równowagę, łącząc estetykę z funkcjonalnością w unikalny sposób. Każdy element takiego ogrodu, od roślinności po miniaturowe krajobrazy, pełni określoną rolę, tworząc […]

Czytaj więcej
Comfortable hanging wicker white chair in summer garden. Cozy hygge place for weekend relax in garden. Hammock chair in boho style hanging on tree. Cozy exterior backyard. Concept of rest outdoor.
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu Boho – eklektyczna oaza spokoju. Jak zaaranżować i urządzić ogród? Inspiracja 

Ogród w stylu boho to więcej niż zwykła przestrzeń zielona – to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z naturą, tworząc wyjątkowy klimat pełen relaksu i artystycznego ducha. Styl boho w ogrodzie czerpie inspirację z bohemy i wolności, charakteryzując się swobodą w doborze elementów oraz harmonijnym połączeniem natury z ręcznie wykonanymi detalami. To idealne miejsce dla […]

Czytaj więcej
House with bougainvillea
Aktualności Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Ogród w greckim stylu – inspiracja śródziemnomorską naturą

Ogród w greckim stylu czerpie z bogatej tradycji krajobrazów Grecji, łącząc w sobie elementy natury, architektury i kultury tego południowego kraju. Charakterystyczne dla tego stylu jest połączenie błękitu i bieli, co przypomina widoki małych, malowniczych wiosek rozmieszczonych na wyspach takich jak Santorini czy Mykonos. W takim ogrodzie nie tylko rośliny, ale cała kompozycja przestrzenna przenoszą […]

Czytaj więcej