ogród japoński

Ogród w stylu japońskim. Zasady aranżacji

Prostota, elegancja, harmonia, unikalność, takimi słowami można określić ogrody w stylu japońskim. Jednak nawet najbardziej trafne określenia nie oddadzą piękna, jakie można dostrzec wyłącznie wtedy, gdy osobiście znajdziemy się w takowej przestrzeni. A zatem, jakie są zasady aranżacji ogrodów w stylu japońskim?

Rodzaje ogrodów japońskich

Zanim przejdziemy do omawiania kwestii aranżacji ogrodów w stylu japońskim, przybliżymy rodzaje tychże ogrodów. Pierwszy z nich określany jest jako Tsukiyama. To ogród z małymi pagórkami, kamieniami, które symbolizują góry oraz stawami, które są miniaturowymi symbolami mórz i jezior. Drugim typem ogrodów japońskich jest Karesansui, w których wodę naśladuje żwir, a piasek stanowi wizualizację fal.

Jak zaaranżować ogród w stylu japońskim?

Ogród w stylu japońskim jest naturalnym odzwierciedleniem krajobrazu, jego niewierną kopią. Ponadto w jego przestrzeni znaleźć można wiele charakterystycznych symboli. Ogrody w stylu japońskim są dopracowane w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość, nielogiczność, niespójność. Tutaj kamienie, woda i roślinność stanowią harmonijną całość. Oprócz strumieni i luźno rozmieszczonych kamieni, nie powinno zabraknąć takich roślin w ogrodzie japońskim, jak: peonie, dalie, wiśnie ozdobne, kosaćce, klony japońskie, azalie, różaneczniki, rododendrony, glicynie, sosny czarne, ostrokrzewy.

warto pamiętać, że w ogrodach w stylu japońskim nie walczy się z mchem. Człowiek bowiem nie ingeruje w świat przyrody. Naturalnie środowisko żyje i tętni swoim życiem.