Koniczyna polna – zbiór wiedzy w pigułce

Koniczyna polna to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że roślina ta posiada właściwości lecznicze. Mimo że traktowana jest jako chwast, to niebywale warto przyjrzeć jej się nieco bliżej. Nasze zdrowie nam za nie podziękuje. 

Wszystko wskazuje na to, że koniczyna polna na stałe wpisała się w wygląd polskich łąk. Niezwykle trudno byłoby wyobrazić sobie to kwieciste pole bez tych drobnych roślin.

Koniczyna polna – właściwości lecznicze 

Jak to możliwe, że koniczyna wykazuje właściwości lecznicze? Otóż w tym celu celu należy zebrać rozwinięte główki kwiatowe z szypułką mającą około 7 cm. Nie powinny zapominać ponadto o górnych liściach. 

Następnie należy dokładnie wysuszyć roślinę, np. pozostawiając ją w przewiewnym pomieszczeniu. Zdarza się, że zbierane są również same główki kwiatowe. Znacznie więcej o roślinach polnych znajdziesz na takich stronach internetowych.

Koniczyna polna – dobroczynne działanie 

Przetwory z koniczyny brzmią niewiarygodnie? Nic bardziej mylnego. Otóż wykazują one działanie moczopędne oraz wykrztuśne. Ponadto znacznie zmniejszają wszelkie stany zapalne oskrzeli. Nic więc dziwnego, że tak doskonale sprawdzają się podczas leczenia chorób dróg oddechowych.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wyciągi z kończyny polnej wpływają zbawiennie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W tym znacznie poprawiają apetyt. Okłady z koniczyny szczególnie docenią sportowcy, którzy w mgnieniu oka poczują ulgę związaną z łagodzeniem objawów.

Warto podkreślić jednocześnie, że wykonanie naparu z koniczyny jest niezwykle prostym zadaniem. Wystarczy zalać około 20 łyżek rozdrobnionego ziela koniczyny 3 szklankami gorącej wody. Następnie zaparzać pod przykryciem przez około 20 minut. Po upływie czasu zdejmujemy przyjęcie i zaparzamy kolejne 10 minut. Po upływie czasu całość należy przecedzić. 

Powiązane artykuły

Garden patio decorated with Scandinavian wicker sofa and coffee table
Ogród Rośliny

Ogród w stylu skandynawskim: prostota i naturalność na tarasie i w ogrodzie

Ogród w stylu skandynawskim nawiązuje do natury i czerpie inspirację z dzikich, skandynawskich krajobrazów. To miejsce, gdzie prostota spotyka się z funkcjonalnością, a minimalistyczne podejście łączy się z pięknem naturalnych materiałów. Skandynawski ogród charakteryzuje się prostymi formami, przejrzystością i stonowanymi kolorami. Nawierzchnia z żwiru, pastelowe rabaty z trawami i roślinami ozdobnymi, a także subtelne meble […]

Czytaj więcej
Comfortable hanging wicker white chair in summer garden. Cozy hygge place for weekend relax in garden. Hammock chair in boho style hanging on tree. Cozy exterior backyard. Concept of rest outdoor.
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu Boho – eklektyczna oaza spokoju. Jak zaaranżować i urządzić ogród? Inspiracja 

Ogród w stylu boho to więcej niż zwykła przestrzeń zielona – to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z naturą, tworząc wyjątkowy klimat pełen relaksu i artystycznego ducha. Styl boho w ogrodzie czerpie inspirację z bohemy i wolności, charakteryzując się swobodą w doborze elementów oraz harmonijnym połączeniem natury z ręcznie wykonanymi detalami. To idealne miejsce dla […]

Czytaj więcej
House with bougainvillea
Aktualności Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Ogród w greckim stylu – inspiracja śródziemnomorską naturą

Ogród w greckim stylu czerpie z bogatej tradycji krajobrazów Grecji, łącząc w sobie elementy natury, architektury i kultury tego południowego kraju. Charakterystyczne dla tego stylu jest połączenie błękitu i bieli, co przypomina widoki małych, malowniczych wiosek rozmieszczonych na wyspach takich jak Santorini czy Mykonos. W takim ogrodzie nie tylko rośliny, ale cała kompozycja przestrzenna przenoszą […]

Czytaj więcej