Koniczyna polna – zbiór wiedzy w pigułce

Koniczyna polna to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że roślina ta posiada właściwości lecznicze. Mimo że traktowana jest jako chwast, to niebywale warto przyjrzeć jej się nieco bliżej. Nasze zdrowie nam za nie podziękuje. 

Wszystko wskazuje na to, że koniczyna polna na stałe wpisała się w wygląd polskich łąk. Niezwykle trudno byłoby wyobrazić sobie to kwieciste pole bez tych drobnych roślin.

Koniczyna polna – właściwości lecznicze 

Jak to możliwe, że koniczyna wykazuje właściwości lecznicze? Otóż w tym celu celu należy zebrać rozwinięte główki kwiatowe z szypułką mającą około 7 cm. Nie powinny zapominać ponadto o górnych liściach. 

Następnie należy dokładnie wysuszyć roślinę, np. pozostawiając ją w przewiewnym pomieszczeniu. Zdarza się, że zbierane są również same główki kwiatowe. Znacznie więcej o roślinach polnych znajdziesz na takich stronach internetowych.

Koniczyna polna – dobroczynne działanie 

Przetwory z koniczyny brzmią niewiarygodnie? Nic bardziej mylnego. Otóż wykazują one działanie moczopędne oraz wykrztuśne. Ponadto znacznie zmniejszają wszelkie stany zapalne oskrzeli. Nic więc dziwnego, że tak doskonale sprawdzają się podczas leczenia chorób dróg oddechowych.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wyciągi z kończyny polnej wpływają zbawiennie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W tym znacznie poprawiają apetyt. Okłady z koniczyny szczególnie docenią sportowcy, którzy w mgnieniu oka poczują ulgę związaną z łagodzeniem objawów.

Warto podkreślić jednocześnie, że wykonanie naparu z koniczyny jest niezwykle prostym zadaniem. Wystarczy zalać około 20 łyżek rozdrobnionego ziela koniczyny 3 szklankami gorącej wody. Następnie zaparzać pod przykryciem przez około 20 minut. Po upływie czasu zdejmujemy przyjęcie i zaparzamy kolejne 10 minut. Po upływie czasu całość należy przecedzić. 

Powiązane artykuły

Rośliny

Jakie są właściwości lecznicze maku?

Mak polny to jedna z tych roślin, która niejednokrotnie nazywana bywa chwastem. Co więcej, podczas spacerów mijamy ja bezwiednie, nie zdając sobie zupełnie sprawy z jej dobroczynnych i leczniczych właściwości. Zdarza się, że wspomniana ma obojętność z faktem myślenia tej rośliny z makiem lekarskim, która może uzależnić.  Wszystko, co najlepsze w maku polnym kryje się […]

Czytaj więcej
Rośliny

Chaber bławatek- co to za rośliny i jakie ma właściwości lecznicze?

Chaber bławatek to niezwykle popularna roślina jednoroczna, która znana jest przede wszystkim ze swoich niebieskich kwiatów, które niejednokrotnie przyozdabiają pola i zboża. Mimo ze przez niektórych rolników uznawana jest za chwast, to inni doceniają jej drogocenne właściwości.  Chaber bławatek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, wyróżniająca się wyglądem. Mierzy bowiem od 30 do nawet 90 […]

Czytaj więcej