Koniczyna polna – zbiór wiedzy w pigułce

Koniczyna polna to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że roślina ta posiada właściwości lecznicze. Mimo że traktowana jest jako chwast, to niebywale warto przyjrzeć jej się nieco bliżej. Nasze zdrowie nam za nie podziękuje. 

Wszystko wskazuje na to, że koniczyna polna na stałe wpisała się w wygląd polskich łąk. Niezwykle trudno byłoby wyobrazić sobie to kwieciste pole bez tych drobnych roślin.

Koniczyna polna – właściwości lecznicze 

Jak to możliwe, że koniczyna wykazuje właściwości lecznicze? Otóż w tym celu celu należy zebrać rozwinięte główki kwiatowe z szypułką mającą około 7 cm. Nie powinny zapominać ponadto o górnych liściach. 

Następnie należy dokładnie wysuszyć roślinę, np. pozostawiając ją w przewiewnym pomieszczeniu. Zdarza się, że zbierane są również same główki kwiatowe. Znacznie więcej o roślinach polnych znajdziesz na takich stronach internetowych.

Koniczyna polna – dobroczynne działanie 

Przetwory z koniczyny brzmią niewiarygodnie? Nic bardziej mylnego. Otóż wykazują one działanie moczopędne oraz wykrztuśne. Ponadto znacznie zmniejszają wszelkie stany zapalne oskrzeli. Nic więc dziwnego, że tak doskonale sprawdzają się podczas leczenia chorób dróg oddechowych.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wyciągi z kończyny polnej wpływają zbawiennie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W tym znacznie poprawiają apetyt. Okłady z koniczyny szczególnie docenią sportowcy, którzy w mgnieniu oka poczują ulgę związaną z łagodzeniem objawów.

Warto podkreślić jednocześnie, że wykonanie naparu z koniczyny jest niezwykle prostym zadaniem. Wystarczy zalać około 20 łyżek rozdrobnionego ziela koniczyny 3 szklankami gorącej wody. Następnie zaparzać pod przykryciem przez około 20 minut. Po upływie czasu zdejmujemy przyjęcie i zaparzamy kolejne 10 minut. Po upływie czasu całość należy przecedzić. 

Powiązane artykuły

Venus flytrap is one of the carnivore plants
Ogród Rośliny

Rośliny owadożerne – piękno i funkcjonalność w jednym

Rośliny owadożerne to gatunki, które potrafią wychwytywać owady i drobne zwierzęta, a następnie trawić je w celu uzyskania niezbędnych składników odżywczych. Są to rośliny wyjątkowe i niezwykle interesujące, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Do najpopularniejszych gatunków roślin owadożernych zaliczamy przede wszystkim rosiczki, pływaczki, sarracenje, dionaeę i gatunki z rodzaju nepenthes. Każdy z nich […]

Czytaj więcej
Farmer hands planting to soil tomato seedling in the vegetable garden. On the background a watering can for irrigation. Organic farming and spring gardening concept
Rośliny Ogród

Rośliny ogrodowe – jakie wybrać?

Rośliny ogrodowe są nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Ich różnorodność i piękno sprawiają, że ogrody stają się miejscem, które z przyjemnością się odwiedza. Jednak wybór odpowiednich roślin do ogrodu nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule przedstawimy najlepsze rośliny ogrodowe oraz ich najważniejsze cechy. Rośliny na rabaty Rośliny pnące Rośliny ozdobne Podsumowanie Rośliny ogrodowe to nieodłączny […]

Czytaj więcej
AI picture of delicate young plant growing from soil
Rośliny Pielęgnacja roślin

Rośliny do cienia – jakie wybrać?

Rośliny to piękny element każdego ogrodu, balkonu czy tarasu. Jednak nie każde miejsce w naszej przestrzeni jest idealne dla uprawy wszystkich gatunków. W przypadku cienistych miejsc warto postawić na rośliny, które będą dobrze rosnąć w takich warunkach. W tym artykule przedstawimy najlepsze rośliny do cienia oraz ich najważniejsze cechy. Co to jest cień? Przedstawiając listę […]

Czytaj więcej