Czy susza stresuje rośliny?

spękana ziemia i brak roślinności wywołany suszą

Susza jest zjawiskiem, które coraz częściej występuje w naszym kraju. Polska nie należy do miejsc bogatych w wilgoć. Dzieje się tak głównie przez to, że deszczowe chmury wędrują nad obszar kraju aż znad Atlantyku, pokonując tym samym bardzo długą drogę i pozostawiając na niej większość opadów. Wpływ na to mają także coraz częstsze, bezśnieżne zimy. A konsekwencje niedoboru wody ponoszą w ogromnej mierze rośliny.

Susza a stres u roślin

Pojęcie stresu nie dotyczy wyłącznie ludzi czy zwierząt. Stres abiotyczny, który pojawia się właśnie w czasie suszy, dotyka roślin. Naturalnie, część z nich aklimatyzuje się po pewnym czasie do nowych sytuacji oraz wykształca pewne mechanizmy obronne. Jednak jest to proces długofalowy. Producenci, wychodząc naprzeciw coraz bardziej niepokojącemu zjawisku, jakim jest susza oraz, co za tym idzie – niedoborom tego podstawowego składnika, oferują nawozy do roślin, których celem nadrzędnym jest wzmacnianie ich struktury. Dzięki temu kondycja uprawianych roślin jest o wiele lepsza: są one zdrowsze, mniej podatne na ataki szkodników oraz na zapadanie na różnorodne choroby.

Zdając sobie sprawę, że susza jest dla roślin wyjątkowo trudna, warto wspomóc je w tym okresie specjalistycznymi preparatami, a przekonamy się, że straty plonów będą zdecydowanie mniejsze.