Chaber bławatek- co to za rośliny i jakie ma właściwości lecznicze?

Chaber bławatek to niezwykle popularna roślina jednoroczna, która znana jest przede wszystkim ze swoich niebieskich kwiatów, które niejednokrotnie przyozdabiają pola i zboża. Mimo ze przez niektórych rolników uznawana jest za chwast, to inni doceniają jej drogocenne właściwości. 

Chaber bławatek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, wyróżniająca się wyglądem. Mierzy bowiem od 30 do nawet 90 cm wysokości, a niebieskie kwiaty sprawiają, ze trudno jest przejść obok niego obojętnie. To właśnie od chabrów wywodzi się nazwa niebieskiego koloru- chabrowy. 

Spotykany jest on na terenie niemal całej polski, a obok maku i rumianku jest jedną z najczęściej spotykanych roślin polnych. Warto podkreślić jednocześnie, że mimo niezwykle delikatnego i subtelnego wyglądu nie jest zbyt wymagający. Preferuje on raczej nasłonecznione, a także gleby ubogie w składniki pokarmowe. 

Chaber bławatek – nasiona 

Zastanawiasz się, jakie właściwości ma chaber bławatek? Nasiona charakteryzują się gigantyczną przydatnością dla pszczół. Jest to jedna z najczęściej i najchętniej oblatywanych roślin przez te owady. Powodem jest oczywiście imponująca wydajność miodowa sięgającą do nawet 110 kg/ha nasadzeń.

W stanie płynnym miód z bławatka posiada odcień żółto-bursztynowy, a po skrystalizowaniu staje się żółty. Jego znakiem rozpoznawczym jest migdałowy aromat, a także delikatna goryczka. Uznawany jest za jeden z najlepszych miodów w naszym kraju. 

Chaber bławatek. Poznaj jego drogocenne właściwości 

  • Zapobiega kamicy nerkowej,
  • Pomaga w leczeniu chorób nerek i układu moczowego,
  • Pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, 
  • Pomocny w pozbywaniu się łupieżu, 
  • Polecany osobom z problemami skórnymi, jak np. trądzik czy nadmiernie przetłuszczająca się skóra. 

Warto podkreślić jednocześnie, że roślina ta wysiewana jest wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną. Gdy sadzonki delikatnie urosną, dobrze jest je uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Powiązane artykuły

koi fish in koi pond in the garden
Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki warto wybrać?

Rośliny wodne są pięknym uzupełnieniem każdego oczka wodnego, nadając mu naturalnego i harmonijnego wyglądu. Oczywiście, nie każda roślina nadaje się do uprawy w wodzie, dlatego warto wybrać gatunki, które będą odpowiednie do tego celu. Jedną z najpopularniejszych roślin wodnych jest trzcina pospolita (Phragmites australis). Ta piękna i łatwa w uprawie roślina ma duże liście i […]

Czytaj więcej
Venus flytrap is one of the carnivore plants
Ogród Rośliny

Rośliny owadożerne – piękno i funkcjonalność w jednym

Rośliny owadożerne to gatunki, które potrafią wychwytywać owady i drobne zwierzęta, a następnie trawić je w celu uzyskania niezbędnych składników odżywczych. Są to rośliny wyjątkowe i niezwykle interesujące, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Do najpopularniejszych gatunków roślin owadożernych zaliczamy przede wszystkim rosiczki, pływaczki, sarracenje, dionaeę i gatunki z rodzaju nepenthes. Każdy z nich […]

Czytaj więcej
Farmer hands planting to soil tomato seedling in the vegetable garden. On the background a watering can for irrigation. Organic farming and spring gardening concept
Rośliny Ogród

Rośliny ogrodowe – jakie wybrać?

Rośliny ogrodowe są nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Ich różnorodność i piękno sprawiają, że ogrody stają się miejscem, które z przyjemnością się odwiedza. Jednak wybór odpowiednich roślin do ogrodu nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule przedstawimy najlepsze rośliny ogrodowe oraz ich najważniejsze cechy. Rośliny na rabaty Rośliny pnące Rośliny ozdobne Podsumowanie Rośliny ogrodowe to nieodłączny […]

Czytaj więcej