Chaber bławatek- co to za rośliny i jakie ma właściwości lecznicze?

Chaber bławatek to niezwykle popularna roślina jednoroczna, która znana jest przede wszystkim ze swoich niebieskich kwiatów, które niejednokrotnie przyozdabiają pola i zboża. Mimo ze przez niektórych rolników uznawana jest za chwast, to inni doceniają jej drogocenne właściwości. 

Chaber bławatek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, wyróżniająca się wyglądem. Mierzy bowiem od 30 do nawet 90 cm wysokości, a niebieskie kwiaty sprawiają, ze trudno jest przejść obok niego obojętnie. To właśnie od chabrów wywodzi się nazwa niebieskiego koloru- chabrowy. 

Spotykany jest on na terenie niemal całej polski, a obok maku i rumianku jest jedną z najczęściej spotykanych roślin polnych. Warto podkreślić jednocześnie, że mimo niezwykle delikatnego i subtelnego wyglądu nie jest zbyt wymagający. Preferuje on raczej nasłonecznione, a także gleby ubogie w składniki pokarmowe. 

Chaber bławatek – nasiona 

Zastanawiasz się, jakie właściwości ma chaber bławatek? Nasiona charakteryzują się gigantyczną przydatnością dla pszczół. Jest to jedna z najczęściej i najchętniej oblatywanych roślin przez te owady. Powodem jest oczywiście imponująca wydajność miodowa sięgającą do nawet 110 kg/ha nasadzeń.

W stanie płynnym miód z bławatka posiada odcień żółto-bursztynowy, a po skrystalizowaniu staje się żółty. Jego znakiem rozpoznawczym jest migdałowy aromat, a także delikatna goryczka. Uznawany jest za jeden z najlepszych miodów w naszym kraju. 

Chaber bławatek. Poznaj jego drogocenne właściwości 

  • Zapobiega kamicy nerkowej,
  • Pomaga w leczeniu chorób nerek i układu moczowego,
  • Pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, 
  • Pomocny w pozbywaniu się łupieżu, 
  • Polecany osobom z problemami skórnymi, jak np. trądzik czy nadmiernie przetłuszczająca się skóra. 

Warto podkreślić jednocześnie, że roślina ta wysiewana jest wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną. Gdy sadzonki delikatnie urosną, dobrze jest je uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Powiązane artykuły

Rośliny

Jakie są właściwości lecznicze maku?

Mak polny to jedna z tych roślin, która niejednokrotnie nazywana bywa chwastem. Co więcej, podczas spacerów mijamy ja bezwiednie, nie zdając sobie zupełnie sprawy z jej dobroczynnych i leczniczych właściwości. Zdarza się, że wspomniana ma obojętność z faktem myślenia tej rośliny z makiem lekarskim, która może uzależnić.  Wszystko, co najlepsze w maku polnym kryje się […]

Czytaj więcej
Rośliny

Koniczyna polna – zbiór wiedzy w pigułce

Koniczyna polna to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że roślina ta posiada właściwości lecznicze. Mimo że traktowana jest jako chwast, to niebywale warto przyjrzeć jej się nieco bliżej. Nasze zdrowie nam za nie podziękuje.  Wszystko wskazuje na to, że koniczyna polna na stałe wpisała się […]

Czytaj więcej