Chaber bławatek- co to za rośliny i jakie ma właściwości lecznicze?

Chaber bławatek to niezwykle popularna roślina jednoroczna, która znana jest przede wszystkim ze swoich niebieskich kwiatów, które niejednokrotnie przyozdabiają pola i zboża. Mimo ze przez niektórych rolników uznawana jest za chwast, to inni doceniają jej drogocenne właściwości. 

Chaber bławatek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, wyróżniająca się wyglądem. Mierzy bowiem od 30 do nawet 90 cm wysokości, a niebieskie kwiaty sprawiają, ze trudno jest przejść obok niego obojętnie. To właśnie od chabrów wywodzi się nazwa niebieskiego koloru- chabrowy. 

Spotykany jest on na terenie niemal całej polski, a obok maku i rumianku jest jedną z najczęściej spotykanych roślin polnych. Warto podkreślić jednocześnie, że mimo niezwykle delikatnego i subtelnego wyglądu nie jest zbyt wymagający. Preferuje on raczej nasłonecznione, a także gleby ubogie w składniki pokarmowe. 

Chaber bławatek – nasiona 

Zastanawiasz się, jakie właściwości ma chaber bławatek? Nasiona charakteryzują się gigantyczną przydatnością dla pszczół. Jest to jedna z najczęściej i najchętniej oblatywanych roślin przez te owady. Powodem jest oczywiście imponująca wydajność miodowa sięgającą do nawet 110 kg/ha nasadzeń.

W stanie płynnym miód z bławatka posiada odcień żółto-bursztynowy, a po skrystalizowaniu staje się żółty. Jego znakiem rozpoznawczym jest migdałowy aromat, a także delikatna goryczka. Uznawany jest za jeden z najlepszych miodów w naszym kraju. 

Chaber bławatek. Poznaj jego drogocenne właściwości 

  • Zapobiega kamicy nerkowej,
  • Pomaga w leczeniu chorób nerek i układu moczowego,
  • Pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, 
  • Pomocny w pozbywaniu się łupieżu, 
  • Polecany osobom z problemami skórnymi, jak np. trądzik czy nadmiernie przetłuszczająca się skóra. 

Warto podkreślić jednocześnie, że roślina ta wysiewana jest wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną. Gdy sadzonki delikatnie urosną, dobrze jest je uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.

Powiązane artykuły

Garden patio decorated with Scandinavian wicker sofa and coffee table
Ogród Rośliny

Ogród w stylu skandynawskim: prostota i naturalność na tarasie i w ogrodzie

Ogród w stylu skandynawskim nawiązuje do natury i czerpie inspirację z dzikich, skandynawskich krajobrazów. To miejsce, gdzie prostota spotyka się z funkcjonalnością, a minimalistyczne podejście łączy się z pięknem naturalnych materiałów. Skandynawski ogród charakteryzuje się prostymi formami, przejrzystością i stonowanymi kolorami. Nawierzchnia z żwiru, pastelowe rabaty z trawami i roślinami ozdobnymi, a także subtelne meble […]

Czytaj więcej
Comfortable hanging wicker white chair in summer garden. Cozy hygge place for weekend relax in garden. Hammock chair in boho style hanging on tree. Cozy exterior backyard. Concept of rest outdoor.
Aktualności Ogród Rośliny

Ogród w stylu Boho – eklektyczna oaza spokoju. Jak zaaranżować i urządzić ogród? Inspiracja 

Ogród w stylu boho to więcej niż zwykła przestrzeń zielona – to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z naturą, tworząc wyjątkowy klimat pełen relaksu i artystycznego ducha. Styl boho w ogrodzie czerpie inspirację z bohemy i wolności, charakteryzując się swobodą w doborze elementów oraz harmonijnym połączeniem natury z ręcznie wykonanymi detalami. To idealne miejsce dla […]

Czytaj więcej
House with bougainvillea
Aktualności Ogród Pielęgnacja roślin Rośliny

Ogród w greckim stylu – inspiracja śródziemnomorską naturą

Ogród w greckim stylu czerpie z bogatej tradycji krajobrazów Grecji, łącząc w sobie elementy natury, architektury i kultury tego południowego kraju. Charakterystyczne dla tego stylu jest połączenie błękitu i bieli, co przypomina widoki małych, malowniczych wiosek rozmieszczonych na wyspach takich jak Santorini czy Mykonos. W takim ogrodzie nie tylko rośliny, ale cała kompozycja przestrzenna przenoszą […]

Czytaj więcej